Registrace na třídní schůzky
Vážení rodiče,
třídní schůzky proběhnou ve čtvrtek 21. listopadu 2024.
Registrovat se můžete ZDE.
Vážení rodiče,
třídní schůzky proběhnou ve čtvrtek 21. listopadu 2024.
Registrovat se můžete ZDE.
Ve čtvrtek 31. 10. jsme si v naší škole připomněli tyto dva svátky během celoškolní tematické výuky. Děti mohly přijít v různých kostýmech a v rámci jednotlivých předmětů se setkávaly s halloweenskou či dušičkovskou tématikou. Od čtení a práce s textem přes počítání s dýněmi až ke zpěvu anglických či českých písní. V České republice dáváme přednost tradičním Dušičkám. V anglicky mluvících zemích, kde je Halloween nejvíce rozšířený, se slaví 31. října v předvečer Všech svatých. Jeho název je odvozen od „All Hallow's Eve“, což v překladu znamená právě předvečer Všech svatých. Historie sahá do Irska až ke Keltům. Ti v noci z 31. října na 1. listopadu slavili konec léta a příchod nového roku. Tento den se nazýval Samhain podle boha Samhaina, pána mrtvých. Při oslavách hořely obrovské ohně a lidé se oblékali do převleků, aby se chránili před zlými duchy. Hlubší význam má v Česku Svátek zesnulých, který všichni známe také pod názvem Dušičky. Slaví se 2. listopadu, den po Slavnosti Všech svatých. Právě v tento den si připomínáme zemřelé příbuzné či blízké osoby, navštěvujeme hřbitovy, vzpomínáme na ty, kteří už tu s námi nejsou, pokládáme na hrob květiny a zapalujeme svíčky.
V pátek dne 25. 10. 2024 proběhlo slavností kladení věnce při příležitosti 106. výročí vzniku samostatného československého státu. Touto tradiční poctou se vzdal hold všem, kteří se o vznik nového státu s názvem Československo zasloužili a díky kterým dnes žijeme ve vlastním svrchovaném státě. Je třeba stále připomínat zvláště v dnešní době důležité historické události a v mladých lidech podporovat občanskou sounáležitost a vlastenectví. Akce se zúčastnili starostka obce Mgr. Lenka Štěpánková, místostarosta Ing. Jiří Tuček, ředitel školy Mgr. Milan Malý, zástupce ředitele školy Mgr. Marcela Hořínková a členové školního parlamentu, kteří si společně při této příležitosti připomněli pamětihodnou událost.
V úterý 22. října 2024 jsme jeli se třídami 8.A a 8.B vlakem do Žďáru nad Sázavou, kde jsme navštívili Informační a poradenské středisko při Úřadu práce. Měli jsme zde domluvenou besedu o volbě povolání. Žáci se seznámili se vzdělávacími možnostmi po základní škole a s aktuálními informacemi o možnostech uplatnění absolventů jednotlivých oborů v praxi. Dozvěděli se také informace o trhu práce v našem regionu a v celé České republice stejně jako informace o nárocích a požadavcích na jednotlivá povolání.
Po skončení besedy jsme se vydali na prohlídku Moučkova domu, kde jsme kromě stálé expozice dějin města Žďáru nad Sázavou mohli vidět také prvorepublikový obchod a měšťanský salón. Posledním bodem naší exkurze byla návštěva Regionálního muzea v prostorách městské Tvrze v centru Žďáru nad Sázavou. V muzeu právě probíhá velmi zajímavá výstava o Soužití s velkými šelmami. Během prohlídky jsme byli seznámeni s více či méně úspěšnými pokusy těchto šelem o soužití s lidmi v různých částech Evropy a upozorněni na hlavní problémy, s nimiž se tato vzácná zvířata potýkají.
V úterý 29. října od 8.00 do 18.00 a ve středu 30. října od 8.00 do 15.00 bude mimo provoz aplikace Bakaláři (vzhledem k odstávce elektrické energie ve škole).
Žáci pátého, šestého a sedmého ročníku se 23.10. 2024 vypravili se svými učiteli na exkurzi do Planetária a Antroposu v Brně. První přednáška byla v Planetáriu. Děti se usadily do pohodlných křesel a vydaly se na cestu do vesmíru. Dozvěděly se spoustu informací o souhvězdích, planetách, galaxiích a Slunci. Poté se přesunuly do jedinečného muzea Antropos, ve kterém je zkušený průvodce provedl prvními zmínkami o lidech na našem území. Nechyběla ani dobře známá replika mamuta, kterou si děti mohly dobře prohlédnout. Mezi další zajímavosti patřily kresby Zdeňka Buriana a ukázky ze života domorodců v Amazonii.
Ve středu 16. října 2024 přijel za žáky druhého stupně animátor a ilustrátor Lukáš Urbánek. Jeho práce je vtipnou a hravou stylizací, kombinací kresby, malby, koláží a fotografií. Knihy o Dr. Rackovi, které vytvořil spolu se svou partnerkou, spisovatelkou Miladou Rezkovou, byly oceněny Zlatou stuhou a nominací na cenu Czech Grand Design. Spolupracuje s nakladatelstvím Labyrint, časopisem Raketa či se skupinou Kašpárek v rohlíku, ilustruje učebnice matematiky Hejnovou metodou.
Pan Urbánek nejdříve žáky seznámil s prací ilustrátora. Žáci si mohli prohlédnout řadu knih, které vytvářel, a zhlédnout některé animace. Dozvěděli se např. o způsobu práce a její časové náročnosti, ale také to, jak velkou roli může mít náhoda. Společné setkání jednotlivých tříd s ilustrátorem pokračovalo workshopem, vytvořením komiksového hrdiny. Nejdříve kreslil ilustrátor podle instrukcí žáků a nakonec dostali prostor všichni. Tak se podařilo odstranit ostych a mohly proto vzniknout zajímavé dětské práce. Bylo to příjemné a tvořivé dopoledne.